2008 Best in the Business list of submissions: the following corrections personnel were submitted for the 2008 Best in the Business issue. Many thanks to the correctional agencies and ACA chapters and affiliates for this year's submissions.

Position:Awards list
 
FREE EXCERPT

California

Mark Bravo, supervising registered nurse, Heman G. Stark Youth Correctional Facility, Department of Corrections and Rehabilitation; Paul Diaz, youth correctional officer, Heman G. Stark Youth Correctional Facility, DCR; Don Jeske, nurse practitioner, Heman G. Stark Youth Correctional Facility, DCR; Anthony Jordan, youth correctional officer, Heman G. Stark Youth Correctional Facility, DCR; Ken Marks, youth corrections) counselor, Heman G. Stark Youth Correctional Facility, DCR; Joel Martin, correctional officer, Folsom State Prison, DCR; Steven Stone, chief, Procurement Section, DCR

Colorado

Brian Braden, life safety coordinator, Fremont Correctional Facility, DOC; Barbara Holmes, coordinator, Faith and Citizens Group, Buena Vista Correctional Complex, DOC; James Hughes, supervisor, LaVista General Service group, Correctional Industries; Wanda Keater, correctional officer, LaVista General Service group, Correctional Industries; Eric LeTendre, supervisor, LaVista General Service group, Correctional Industries; Mike McConnel, correctional officer, LaVista General Service group, Correctional Industries; Donald Nunez, lieutenant, Youthful Offender System, DOC; Tony Richey, supervisor, LaVista General Service group, Correctional Industries

Connecticut

Valerie Light, deputy warden, Northern Correctional Institution, DOC; Patricia Ottolini, director, Health and Addiction Services, DOC; David Potz, correctional food service supervisor III, Garner CI, DOC

District of Columbia

John Mein and Robert Sutton, recreational specialists, Oak Hill Youth Center, Department of Youth Rehabilitation Services

Florida

George Sapp, assistant secretary of institutions, Central Office, DOC; Barbara Scala, Region II director, Community Corrections, DOC

Georgia

Mordie Askew, assistant director, Sumter Youth Development Campus, DJJ; William Samuel, director, Muscogee Youth Development Campus, DJJ

Illinois

Tina Butler, senior patrol agent, District 5, DOC; Vincente Nerio, correctional officer, Lincoln Correctional Center, DOC; Michael Range, correctional officer, Stateville Correctional Center, DOC; Kess Roberson, youth supervisor II, Youth Center - Harrisburg, DJJ; Gather Warnsley, correctional residence counselor I, Decatur Adult Transition Center, DOC

Indiana

Jeffery Batchelor, correctional captain, Indiana State Prison, DOC; William "Bill" Elliot, director, Mental Health Services, DOC

Iowa

Robin Malmberg, lead instructor, Mt. Pleasant Correctional...

To continue reading

FREE SIGN UP