Key acquisitions executives.

Position::L.A. SCREENINGS 2007
 
FREE EXCERPT

ARGENTINA

Artear: Walter Sequeira

Claxson: Angel Zambrano, Fernando Gaston, Ralph Haiek

Disney: Fernando Lagier

Pramer: Lucia Suarez

Sur: Mariano Elizondo, Alejandro Stoessel

Telefe: Julian Rodriguez Montero, Claudio Villarruel, Bernarda Ilorente, Axel Kuschevatzky

AUSTRIA

ORF: Andrea Bogad-Radatz, Wolfgang Hoffer, Elisabeth Meyerhoffer, Peter Schober, Werner Taibon, Sabine Weber, Alexander Wrabetz

AUSTRALIA

Foxtel: Stephen Baldwin, Deb Darby, Patrick Delany, Duane Hatherley, Les Sampson, Brian Walsh, Penny Win

Nine: John Alexander, Len Downs, Michael Healy, Andrea Keir, lan Law, Eddie McGuire, Heidi Virtue

Seven: Tim Worner, David Leckie, John Stephens, Angus Ross, Ryan Stokes, Zane Bair

Showtime: Anthony Mrsnik, Tony Pollitt, Peter Rose

Ten: Grant Bladdey, David Mott, Peter Andrews, Tom Warne, Beverly McGarvey

TV1: Justin Arnall, Selena Crowley, Matthew Deaner, Catherine Field, Peter Hudson, Danielle Rowland

WIN: Aruna Bhagwat, Shantal Jaikaran

XYZ Networks: Bruce Mann

BAHRAIN

Orbit: Anna Simunde, Wael El Shentanwy

BELGIUM

BETV: Christian Loiseau, Alexandrine Duez Comedy Central: Evert van der Veer

RTBF: Valerie Lardinois, Emmanuel Tourbe

RTL TVI: Maria Pia Defourny, Erwin Lapraille, Stephane Rosenblatt, Patrick Vandenbosch

SBS: Esther van der Brink

Telenet: Paty Colemont, Anouk Mertens

VMMA: Luc Janssens, Nico Nulens

VRT: Hilde Debackere, Jean-Luc Sterckx, Catherine Wilmes

BOLIVIA

ATB: Daniel Cruz, Jose Luis Penaranda, Carlos Villazon

Red PAT: Edmund Daher, Sergio Weise

Red Uno: Ivo Kuljis, Ricardo Rufatt

Unitel: Alberto Marangon, Sebastian Monasterio, Claudia Monasterio, Carlos Novaro, Alberto Wichtendhal

BRAZIL

Bandeirantes: Goyo Garcia

Globosat: Wilson Cunha, Claudia Macedo

NBC Uni: Paulo Barata, Nancy Apolo

Record: Honorilton Costa, Delmar Macedo, Rosana Oliveira, Graciene Pereira, Paulo Silva, Hello Vargas

Rede TV: Marcelo Carvalho, Luciana Gimenes

Teleamazonas: Maria Eulalia Eguiguren, Margarita Davalos

TV Globo: Roberto Buzzoni, Paula Miranda, Suzy Ubing

BULGARIA

Nova: Georgi Chakarov, Radek Bajgar, David Stogel

CANADA

Alliance Atlantis: John Gill

Astral: Judith Brosseau, Marie Collin, Jean Garneau, Johane Landry, Josee Mignault, Elaine Mourez, Roy Pierre

Broadband: Shahrzad Rafati, Hamed Shahbazi

Ch. M: Peter Gillespie, Art Reitmayer

CHUM: Jay Switzer, Ellen Baine, Peggy Hebden, Roma Khanna, David Kirkwood

Corus: Joanna Webb, Ted Ellis

CTV: Susanne, Boyce, Clare Brown, Mike Cosentino, Rob Dilworth, Rita Fabian, Ivan Fecan, Dawn Fell, Rick Lewchuk, Brian McCluskey, Tracey Pearce, Ed Robinson

Global: Leonard Asper, Kathy Dore, Daniel Eves, Kathy Gardner, Jennifer Hershman, Andrew Janik, Brad Kubota, Walter Levitt, Phil Piazza, Arthur Reinstein, Peter Viner, Barbara Williams, Cathy Young

Highway: Adam Ivers, Brian Ross

Imavision: Tania Kertesz

NTV: Douglas McLaughlin, Cassandra Stirling, Geoffrey Stirling, Jesse Stirling, Judith Stirling, Lydia Stirling, Scott Stirling

OMNI: Leslie Sole, Hayden Mindell, Malcolm Dunlop

Radio Canada: Patricia Leclerc, Mercedes Arvisais, Annie Charette

Rogers: Rael Merson, David Purdy

Sun TV: Don Gaudet, Jim Nelles

Tape: John Peek, Paul Youngbluth

Teletoon: Len Cochrane, Carole Bonneau

TLN: Aldo Di Felice

TQS: Rene Guimond, Louis Trepanier, Lucie Quenneville, Manuela Goya

TVA: Sylvie Tremblay, Maxime Bissonnette

CHILE

Canal 13: Patricio Hernandez, Carmen Lopez, Eduardo Tironi

Chilevision: Pablo Morales, Sebastian Pinera, Jaime de Aguirre

Megavision: Alfredo Escobar, Francisco Henriquez, Baltazar Sanchez, Jose Miguel Sanchez

TV Nacional: Vincente Sabatini, German Maechtig, Ernesto Lombardi

VTR: Edgar Spielmann, Ana Maria Nunez Toledo

COLOMBIA

Caracol Camilo Acuna, Raul Garcia, Manuel Penaloza, Juan Esteban Sampedro, Andres Uribe

CityTV: Olga Navarro, Lorencita Santamaria

Provideo: Luis Stipanovic, Andres Marulanda

Recall: Jacqueline Lemus, Kathy Osorio

RCN: Gabriel Reyes, Carolina Angarita, Lina Waked, Ricardo Cruz

Telecolombia: Samuel Duque Rozo

Zebracom: Amanda Garay Sarasti

COSTA RICA

TV De Costa Rica: Rene Picado, Rene Picado Jr., Jorge Garro, Zaida Jimenez, Luis Castro, Mario Gonzalez

CROATIA

HRT: Ranka Horvat

Nova: Laura Stefica, Drazen Mavric, Nina Mikola

Pink TV: Dragan Jelicic

RTL: Christoph Mainusch, Eckhard Stressig

CYPRUS

Lumiere: George Xinaris, Joseph Avraamides, Alison Clarke

CZECH REPUBLIC

Czech TV: Alena Polednakova, Vaclav Kvasnicka

Viasat: Jan Rubes

DENMARK

DR TV: Steen Salomonsen, Kaare Schmidt

TV 2: Feline Munck, Susan Duelund, Mikael Jensen, Anette Romer

TV Danmark: Tina Moreton

Viasat: Jakob Mejlhede

DOMINICAN REPUBLIC

Colmed: Nicolas Rodriguez, Raquel Mirabel

Teleantillas: Hector Valentin Baez, Marlene Zapata

DUBAI

Dubai TV: Najla Alawdhi, Sarah AI Jarman, Ali Jaber, Hussain Lootah, Lina Matta, George Sayegh

ECUADOR

Ecuavisa: Xavier Alvarado Robles, Iti de Donoso

Gamavision: Jorge Kronfle Barakat, Jorge Kronfle Jr., Maria Fernanda Holguin, Blanca Uguarte, Nicolas Vega

EL SALVADOR

Canal 2: Juan Carlos Eserski, Salavador Gadala

Canal 12: Raimundo Alonso, Manuel Corona, Sandra Gonzalez

Megavision: Miguel Aguilar

ESTONIA

Kanal 2: Olle Mirme

FIJI

Fiji TV: Ken Clark, Tokaha Mua, Karen Lobendahn

FINLAND

Channel Four: Pirjo Airaksinen, Elina Pentinsaari, Tiina Karo, Mikko Silvennoinen

YLE: Ingegerd Pesonen, Ari Hiltunen

MTV: Jani Hartikainen, Liisa Stenberg, Jorma Sairanen

FRANCE

13eme Rue: Pauline Dauvin, Francois Roux

AB: Richard Maroko, Nathalie Biancolli, Claude Berda

Canal+: Sandra Ouaiss, Eric Laroche, Franck Legrand, Rene Saal, Catherine Comte, Rodolphe Buet, Diane Reynald, Francois Mergier

Canal J: Julia Tenret

Double V: Vincent Desforges, Valerie Pechels

France 2: Sophie Gigon, Cecile Negrier, Helene Goujet

France 4: Frederic Prallet-Dujols

France Telecom: Mark W. Cutten, Alix Goldschmidt, Dorothee Horps, Bernard Tani

France TV: Tania Khali, Catherine Wojtyczka

M6: Rhida Barkaoui, Christine Bouillet, Sidonie Garrett, Bibiane Godfroid, Remi Jimenez, Bernard Majani, Berengere Terouanne

MCM: Olivier Richard, Cecile Mercier

NBC Universal: Pauline Dauvin, Francois Roux

TF1: Takis Candilis, Mara Sorbera, Christophe Courty, Elisabeth Durand, Remi Jacquelin, Capucine Lallemand, Sophie Levaux, Laurent Storch

TF6: Vincent Broussard, Laurent Fonnet, Christine Hodanger

Van Daalen Media: Hendrik Van Daalen

Zen: Nathalie Drouaire

GERMANY

3 Plus TV: Dominik Kaises, Torsten Prenter, Alexander Konig

Beta: Christian Goeckel, Eric Welbers, Moritz...

To continue reading

FREE SIGN UP