Get out the vote! Primary election August 28 polls are open 7 a.m. to 8 p.m. elections.alaska.gov.
Position | LOCAL NEWS |
Ballot Measure #1
Bill Increasing the Maximum Residential Property Tax Exemption
Ballot Measure #2
Establishment of an Alaska Coastal Management Program
Primary candidates are listed in the house or senate district for which they are registered according to the April 5, 2012, Amended Proclamation of Redistricting as ordered by the Alaska Supreme Court on May 22, 2012. akredistricting.org
US House
* Don Young-R
State Senate
District A
* John B. Coghill Jr.-R
* Joe J. Thomas-D
District B
* Joe Paskvan-D
* Pete Kelly-R
District C
* Click Bishop-R
* David Eastman-R
* Ralph C. Seekins-R
* Anne Sudkamp-D
District D
* Mike J. Dunleavy-R
* Linda K. Menard-R
District E
* Susan M. Parsons Herman-D
* Charles R. Huggins-R
District F
* Fred J. Dyson-R
* Martin J. Lindeke-D
District G
* Bob Roses-R
* Bill Wielechowski-D
District H
* Berta Gardner-D
* Clint Hess-R
* Don Smith-R
District I
* Paul D. Kendall-R
* Johnny Ellis-D
District J
* Bob Bell-R
* Hollis S. French II-D
* Elizabeth Vazquez-R
District K
* Roselynn Cacy-D
* Jeff Landfield-R
* Lesil L. McGuire-R
District L
* Jacob O. Hale-D
* Kevin Meyer-R
District M
* Harry T. Crawford Jr.-D
* Bettye Davis-D
* Anna I. Fairclough-R
District N
* Joe Arness-R
* Catherine A. Giessel-R
District O
* Peter A. Micciche-R
* Thomas H. "Tom" Wagoner-R
District Q
* Albert M. Kookesh-D
* Bert K. Stedman-R
District R
* Gary L. Stevens-R
* Robert J. Henrichs-D
District S
* Lyman F. Hoffman-D
District T
* Allen Minish-R
* Donald C. Olson-D
State House
District 1
* Lynette Bergh-R
* Paul D. Brown-R
* David W. Gardner-R
* Janice L. Golub-D
* Doug Isaacson-R
District 2
* Bob Miller-D
* Tammie Wilson-R
District 3
* Steve M. Thompson-R
District 4
* Scott J. Kawasaki-D
* David Pruhs-R
District 5
* Pete Higgins-R
* Aaron N. Lojewski-R
* David Watts-D
District 6
* Jamey E. Duhamel-D
* Eric A. Feige-R
* George Rauscher-R
District 7
* Wes Keller-R
* Roger O. Purcell-R
District 8
* Daniel H. Hamm-R
* Shelley Hughes-R
District 9
* Mark A. Ewing-R
* Lynn Gattis-R
* Blake A. Merrifield-D
District 10
* Mark A. Neuman-R
* Pam Rahn-D
District 11
* Thomas Connelly-R
* Bill Stoltze-R
District 12
* Glen A. Eichenlaub-R
* Dan Saddler-R
District 13
* Hal P. Gazaway-D
* Gabrielle LeDoux-R
District 14
* Max F. Gruenberg Jr.-D
* Don Hadley-R
District 15
* Andrew L. Josephson-D
* Dick Traini-R
District 16
* Hugh R. Brown III-D
* Jimmy Crawford-R
* Harriet A. Drummond-D
* Roman R. Romanovski-R
District 17
* Cean Stevens-R
* Geran Tarr-D
* Cal...
To continue reading
Request your trialCOPYRIGHT GALE, Cengage Learning. All rights reserved.