Department of Veterans Affairs
DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS
810 Vermont Avenue NW., Washington, DC 20420
Phone, 202-273-4800. Internet, http://www.va.gov/.
SECRETARY OF VETERANS AFFAIRS Togo D. West, Jr.
Chief of Staff Janice F. Joyner
Deputy Chief of Staff Kevin T. Hanretta
Executive Assistant to the Secretary Lisa S. Wetzl
Deputy Secretary Hershel W. Gober
Executive Assistant to the Deputy Louise F. Ware
Secretary
Veterans' Service Organizations Liaison Allen (Gunner) Kent
Executive Secretary Susan C. McHugh
Inspector General Richard J. Griffin
Chairman, Board of Contract Appeals Guy H. McMichael III
Director, Office of Small and Disadvantaged Scott F. Denniston
Business Utilization
Director, Office of Employment Discrimination Charles R. Delobe
Complaint Adjudication
Director, Center for Minority Veterans Willie L. Hensley
Director, Center for Women Veterans Joan A. Furey
General Counsel Leigh A. Bradley
Special Assistants to the General Counsel Edward McGarrity, Renee Szybala
Deputy General Counsel John H. Thompson
Assistant General Counsels E. Douglas Bradshaw; Richard J. Hipilot, Acting; Walter A. Hall; John W. Klein; Phillipa L. Anderson; Ronald H. Garvin
Chairman, Board of Veterans' Appeals Eligah Dane Clark
Executive Assistant to the Chairman Marjorie A. Auer
Director, Management and Ronald R. Aument
Administration
Chief Counsel Steven L. Keller
Deputy Chief Counsel, Litigation Richard C. Thrasher
Support
Deputy Chief Counsel, Legal Affairs Thomas D. Roberts
Vice Chairman Richard B. Standefer
Senior Deputy Vice Chairman Steven L. Keller, Acting
Deputy Vice Chairman, Decision Team Charles E. Hogeboom
I
Deputy Vice Chairman, Decision Team Joaquin Aquayo-Pereles
II
Deputy Vice Chairman, Decision Team Nancy R. Robin
III
Deputy Vice Chairman, Decision Team Mary M. Sabulsky
IV
Director, Administrative Service Nancy D. Stackhouse
Under Secretary for Health, Veterans Health Kenneth W. Kizer
Administration
Chief of Staff Robyn Y. Nishimi
Executive Assistant Melinda Murphy
Director, Executive Correspondence Pamela E. Galyean
Deputy Under Secretary for Health Thomas Garthwaite
Director, Management and Thomas J. Hogan
Administrative Support
Director, Health Care Staff H. Bernard Palmer
Development and Retention Office
Director, Volunteer Service Office Jim W. Delgado
Chief Network Officer Kenneth J. Clark
Director, Network Program Support William W. Graham, Acting
Veterans Integrated Service Network
(VISN) Directors:
Director, VISN No. 1 Denis J. FitzGerald
Director, VISN No. 2 Frederick L. Malphurs
Director, VISN No. 3 James J. Farsetta
Director, VISN No. 4 Larry Biro
Director, VISN No. 5 James J. Nocks
Director, VISN No. 6 Gerry Husson, Acting
Director, VISN No. 7 Larry R. Deal
Director, VISN No. 8 Robert H. Roswell
Director, VISN No. 9 John Dandridge
Director, VISN No. 10 Laura J. Miller
Director, VISN No. 11 Linda W. Belton
Director, VISN No. 12 Joan E. Cummings
Director, VISN No. 13 Robert A. Petzel
Director, VISN No. 14 Vincent Ng
Director, VISN No. 15 Patricia A. Crosetti
Director, VISN No. 16 John R. Higgins
Director, VISN No. 17 Vernon Chong
Director, VISN No. 18 Jon Gardner, Acting
Director, VISN No. 19 Terrence S. Batliner
Director, VISN No. 20 William Ted Galey
Director, VISN No. 21 Robert L. Wiebe
Director, VISN No. 22 Smith Jenkins, Jr.
Medical Inspector James E. McManus
Dean, VA Learning University Lawrence Blevins
Chief, Office of Employee Education Robert P. Means
Veterans Canteen Service Officer James Donahoe
Director, Emergency Medical Preparedness Gregg Pane, Acting
Chief, Policy and Planning Office Gregg Pane
Director, Delivery System Planning Bruce Plecinski
Office
Director, Policy and Forecasting (vacancy)
Office
Director, Reports Review and Paul C. Gibert, Jr.
Analysis
Cheif, Legislative Programs Bill Ramsey
Chief Patient Care Services Officer Thomas Holohan
Allied Clinical Service (vacancy)
Director, Nutrition and Food Service Brenda L. Jenkins, Acting
Director, Social Work Service Donald G. Moses, Acting
Director, Chaplain Service (VAMC, Jeni Cooke
Hampton, VA)
Chief Consultant, Acute Care Toni A. Mitchell
Strategic Healthcare Group
Chief Consultant, Primary and (vacancy)
Ambulatory Care
Director, National Center for Health (vacancy)
Promotion and Disease Prevention
Chief Consultant, Spinal Cord Injury Margaret Hammond
Service
Director, Optometry Service William Monaco
Director, Podiatry Service Jeffrey Robbins
Assistant Under Secretary of Health Robert T. Frame
for Dentistry
Chief Consultant, Prosthetic and Fred Downs
Sensory Aids Service Strategic Healthcare Group
Chief Consultant, Geriatrics and Judith A. Salerno
Extended Care Strategic Healthcare Group
Chief Consultant, Diagnostic Mary Stitak, Acting
Services Strategic Healthcare Group
Consultant, Mental Health and Larry Lehmann, Acting
Behavioral Sciences Services
Chief Consultant, Rehabilitation Leigh C. Anderson
Strategic Healthcare Group
Chief Consultant, Nursing Strategic Audrey Drake, Acting
Healthcare Group
Chief Consultant, Pharmacy Benefits John E. Ogden
Management Strategic Healthcare Group
Chief Research and Development Officer John R. Feussner
Director, Medical Research Program Paul Hoffman
Director, Rehabilitation Research Mindy Risen
and Development Program
Director, Health Services Research John Demakis
and Development Service
Chief Public Health and Environmental Hazards Susan H. Mather
Officer
Chief Consultant, Occupational and Fran M. Murphy
Environmental Strategic Healthcare Group
Director, AIDS Service Lawrence R. Deyton
Chief Academic Affiliations Officer David P. Stevens
Director, Graduate Medical Education Office Eliza M. Wolff, Acting
Director, Associated Health Education Office Linda Johnson, Acting
Director, Administrative Operations Office Evert Melander
Director, Readjustment Counseling Service Alfonso R. Batres
Chief Financial Officer W. Todd Grams
Director, Acquisition and Materiel Judith Mabry
Management Liaison
Director, Medical Sharing and Karen Walters, Acting
Purchasing Office
Director, Resource Formulation Walter J. Besecker
Director, Resource Allocation and Jimmy A. Norris
Execution
Director, Financial Management David Rutledge, Acting
Office
Director, Medical Care Cost Recovery Arthur S. Hammerschlag
Office
Chief Facilities Management Officer C.V. Yarbrough
Director, Management and Support Pam Dix
Office
Director, Environmental Management Wayne Warren
Service
Director, Service Delivery Office Lloyd H. Siegel
Director, Strategic Management Robert Neary
Chief Information Officer R. David Albinson
Director, Information Technology Leonard R. Bourget
Policy and Planning Service
Associate Chief Information Officer, Robert Kolodner
Business Enterprise Solutions and Technology Services
Associate Chief Information Officer, Dan Bishop
Technical Services
Associate Chief Information Officer, Gail Belles
Customer Service
Directors, Health Information Wendy Carter, Mary Ann Resources Services Tatman
Director, Office of Information Michael Williams
Management
Associate Chief Information Officer, Daniel L. Marsh
Implementation and Training Services
Program Manager, Telecommunication Robert Bruce
Consultants Division
Under Secretary for Benefits, Veterans Benefits Joseph Thompson
Administration
Deputy Under Secretary for Benefits for Patrick Nappi
Operations
Deputy Under Secretary for Benefits for Nora Egan
Management
Chief Financial Officer Jimmy L. Wardle, Acting
Chief Information Officer Newell Quinton
Chief of Staff Dorothy MacKay
Director, Office of Human Resources J. Elaine Marshall
Associate Deputy Under Secretary for Montgomery Watson
Operations (East)
Associate Deputy Under Secretary for Michael Walcoff
Operations (West)
Special Assistant for Business Paul Koons
Process Reengineering
Director, Data Management Office Charles DeCoste
Director, Compensation and Pension Robert J. Epley
Service
Director, Education Service Celia Dollarhide
Director, Insurance Service Thomas M. Lastowka
Director, Loan Guaranty Service Keith Pedigo
Director, Vocational Rehabilitation Julius Williams
Service
Under Secretary for Memorial Affairs, National Roger R. Rapp, Acting
Cemetery Administration
Director, Office of Field Operations Roger R. Rapp
Director, Field Programs Service Fred L. Watson
Director, Technical Support Robert B. Holbrook
Service
Director, State Cemetery Grants G. William Jayne
Service
Director, Office of Operations Vincent L. Barile
Support
Director, Administration Service Michael Herway
Director, Budget and Planning Daniel Tucker
Service
Director, Communications (vacancy)
Management Service
Director, Information Systems Mark P. Durocher
Service
Director, Memorial Program Larry Demeo
Service
Directors, National Cemetery Administration Area Offices:
Philadelphia, PA Patrick J. Gartland
Atlanta, GA Robert Wilk
Denver, CO Thomas G. Balsanek
Assistant Secretary for Financial Management Edward A. Powell, Jr.
Deputy to the Assistant Secretary Stanley R. Sinclair
Deputy Assistant Secretary for D. Mark Catlett
Budget
Deputy Assistant Secretary for Frank W. Sullivan
Financial Management
Deputy Assistant Secretary for Gary J. Krump
Acquisition and Materiel Management
Assistant Secretary for Information and Harold F. Gracey, Jr., Technology Acting
Principal Deputy Assistant Secretary Harold F. Gracey, Jr.
for Information and Technology
Deputy Assistant Secretary for (vacancy)
Information Resources Management
Director, Austin Automation Center Robert Evans
Assistant Secretary for Planning and Analysis Dennis Duffy
Executive Assistant Nancy Tackett
Senior Adviser Edward Chow, Jr.
Deputy Assistant Secretary for Patricia J. O'Neil
Program and Data Analysis
Deputy Assistant Secretary for Gary A. Steinberg
Planning and Evaluation
Chief Actuary (vacancy)
Assistant Secretary for Human Resources and Eugene A. Brickhouse
Administration
Deputy Assistant Secretary for Human Ronald E. Cowles
Resources Management
Deputy Assistant Secretary for Equal Ellis Jones Hodges, Opportunity Acting
Deputy Assistant Secretary for Robert W. Schultz
Administ...
To continue reading
Request your trial