Acquisition execs.

Position:L.A. Screenings 2002
 
FREE EXCERPT

ARGENTINA

Artear: Walter Sequeira, Julian Rodriguez

Azul: Eduardo Gonzalez, Nora Seoane

Telefe: Patricia Daujotas, Axel Kuschevatzky, Bernarda Llorente, Claudia Villareal

AUSTRALIA

Foxtel: Brian Walsh, Ross Crowley

Nine Network: John Stephens, John Alexander, James Parker, David Gyngell, Michael Healy, Len Downs

Seven Network: Maureen Plavsic, Chris O' Mara, Ric Burns, Graeme Hill, Tim Worner, Zane Bair

Ten Network: Sue Masters, John McAlpine, Andrew Mclntyre, David Mott

TV1: Selena Crowley, Peter Hudson, Stephen White

XYZ: Cherie Romano, Les Sampson

AUSTRIA

ORF: Reinhard Scolik, Alexander Wrabetz, Andrea Bogad, Werner Taibon, Elfriede Hufnagl, Sabine Weber

BELGIUM

RTBF: Georges Jetter

RTL: Jean-Paul Delcomminette, Sybille Iweins

VMMA: Luc Janssens, Jan Huyse

VTM: Eric Claeys, Christian van Thrillo

VRT: Jean-Luc Sterckx, Barbara Sybesma, Frans Huybrechts

BOLIVIA

Bolivision: Fernando Perez F. De Cordova, Ernesto Asbum Gazaui

Illimani: Dieter Garafulic

Red Uno: Eric Jurgensen

Unitel: Ernesto Monasterio, Carlos Novaro, Alberto Wichtendal

BRAZIL

Futura/TNT: Anthony Doyle

Globosat: Claudia Macedo, Sovero Pereira

SBT: Silvio Santos, Rick Madeiros

TV Bandeirantes: Rogerio Gallo, Elisa Ayub, Mariana Saad Duailibi

TV Globo: Roberto Buzzoni, Paula Miranda

CANADA

A-Channel: Drew Craig, Jodi Craig

Bravo/Space: Isme Bennie

CanWest: Jack Tomik

CFMT: Leslie Sole

City TV: Jay Switzer, Ellen Baine, Steve Tapp, Mary Powers

CTV: Susanne Boyce, Rick Lewchuk, Ed Robinson, Ivan Fecan, Rita Fabian, Brian McCluskey, Tracey Pearce, Rob Dilworth, Nikki Moffat, Robin Fillingham

Global: Doug Hoover, Gerry Noble, Adam Ivers, Ken Johnson, Roy Gardner, Andrew Janik

MuchMusic: Dave Kirkwood

New VR: Peggy Hebden, Howard Slutsken

NTV: Jesse Stirling, Scott Stirling, Lorraine Pope-Janes

Tape: John Peek, Paul Youngbluth

Tele-Astral: Pierre Roy, Sylvia Cote, Denis Debois

Telelatino: Aldo Di Felice

YTV: Joanna Webb

CHILE

Canal 13: Enrique Garcia, Jaime Pereira, Paulina Jalaff

Megavision: Alfredo Escobar, Jose Miguel Sanchez, Francesco Javier Morandi

Metropolis: Loreto Gaete, Gonzalo Baeza

Provideo: Luis Stipanovich

TV Chile: Ernesto Lombardi, Juan Augustin Vargas, Pablo Pinera

TV Nacional: Harold Berg, Jaime De Aguirre, German Maechtig, Pablo Vineda

COLOMBIA

Caracol: Adriana Ibanez, Cristina Palacios, Paulo Laserna

City TV: Andres Agudelo, Ivan McCallister

Colombiana de TV: Malcolm Aponte, Karoll Marquez

RCN: Luis Calle, Ricardo Cruz

Recall: Jacqueline Lemus, Juan Jorge Jaeckel

Teleset: Juana Uribe, Mariana Cortes McAllister, Angela Suarez Velez, Antonio Rodriguez

Vista: Jaime Sanchez, Carolina Gomez

COSTA RICA

TV de Costa Rica: Luis Castro, Mario Gonzalez, Jorge Garro, Rene Picado

CROATIA

HRT: Ranka Horvat, Djelo Hadziselimovic

CZECH REPUBLIC

AQS: Petr Zempliner, Ondrej Zach, Richard Signeski, Vladimir Zelezny, Martin Dvorak, Libuse Smuclerova, Ivana Haladova, Jaroslava Vokurkova

Czech TV: Jan Rubes, Alena Polednakova

DENMARK

DR TV: Sten Rehder, Preben Vridstoft

TV2: Feline Munch

DOMINICAN REPUBLIC

REJ: Roberto Espaillat

ECUADOR

Ecuavisa: Xavier Alvarado Robles, Xavier Alvarado Roca, Ileana Donoso

Gamavision: Xavier Cordovez, Margarita Davalos, Marcel Rivas

TCTV: Jorge Kronfle, Estefania Isaias

Teleamazonas: Sebastian Coral, Lorencita Santamaria

EL SALVADOR

Canal Dos: Juan Carlos Eserski, Salvador J. Gadala Maria

FINLAND

Channel 4: Pirjo Airaksinen, Timo Tuovinen, Erja Morottaja, Raisaleena Tokkola

MTV3: Jorma Sairanen, Sami Rahnasto, Mervi Rouvinen, Pekka Karhuvaara

YLE: Ingegerd Pesonen, An Hiltunen

FIJI

Fiji TV: Richard Broadbridge, Ken Clark

FRANCE

AB: Nathalie Biancolli, Richard Maroko

Canal Jimmy: Olivier Stroh, Annette Blicq

Canal Plus: Carole Paulus, Laurence Blavoet, Catherine Comte, Emmanuelle Guilbart, Frank Legrand, Dominique Farrugia, Sylvie de Ia Rochefoucald, Pauline Dauvin

France 2: Francois Tron, Francoise Tassera, Cecile Negrier, Claire Heinrich, Sophie Gigon, Karine Leyzin

France 3: Bertrand Mosca, Perrine Fontaine, Francesca Dandolo

M6: Nathalie Drouaire, Nicolas De Tavernost, Thomas Valentin, Catherine Schofer

MCM: Danielle Fenninger, Olivier Richard

Paris Premiere: Thomas Renou

TF1: Laure de Kervasdoue, Elisabeth Durand, Remi Jacqueline, Sophie Leveaux, Laurent Storch, Guillaume De Verges

TF6: Fabrice Bailly, Vincent Broussard, Xavier Gandon, Cecilia Soares

TPS: Guillaume Jouet

GERMANY

ARD/Degeto: Birgit Meysing, Hans-Wolfgang Jurgen, Renate Michel

ARD/MDR: Jana Brandt, Henner Hohs

Bavaria: Anna Oeller, Bea Schmidt, Markus Andorfer

ITTC: Klaus Hallig, Fritz...

To continue reading

FREE SIGN UP